Kreator interaktywnych szkoleń – 6:35
00:00 – 00:43
Jeżeli przypomnimy sobie historię szkoleń e-learningowych dla organizacji, szkół czy nawet szkoleń komercyjnych, to przypominały bardzo często po prostu zwykłe prezentacje ze slajdami, na których umieszczone są wartości merytoryczne. O ile może się to sprawdzać na sali szkoleniowej czy live webinarach, o tyle rozwiązaniu temu brakowało jednak tego czegoś, gdy przenieśliśmy je na platformę e-learningową. Tym czymś był czynnik ludzki w postaci szkoleniowca omawiającego te slajdy. Bardzo prawdopodobne, że właśnie to było bezpośrednim czynnikiem, który wywołał swojego rodzaju pewną rewolucję, która zmieniła formę myślenia na temat tworzenia szkolenia online. Otóż firma Articulate wprowadziła oprogramowanie o nazwie RISE, które ułatwia
00:43 – 01:26
przedstawianie treści e-learningowych w podobny sposób jak działają nowoczesne witryny internetowe. Koniec z nudnymi slajdami, które mogliśmy wyłącznie czytać. Teraz zamiast nich mamy stronę edukacyjną, która zawiera interaktywne elementy, pliki do pobrania, quizy i nowoczesne rozwiązania elearningowe. Ale przede wszystkim, wszystko to otworzy się w oparciu o bardzo wygodny i intuicyjny kreator interaktywnych szkoleń. Niepotrzebna jest wiedza z zakresu programowania. Wystarczy znaleźć i wybrać odpowiedni blok, uzupełnić go swoją treścią i gotowe. Jakby tego jeszcze było mało, to szkolenia z Kreatora cechują się zaawansowaną responsywnością, co oznacza, że przyswajanie wiedzy jest tak samo łatwe na ekranie komputera, telefonu, jak i telewizora.
01:26 – 02:11
Jeżeli dodatkowo Kreator jest już wbudowany w platformę e-learningową, wtedy otrzymujemy komplementarne rozwiązanie do tworzenia i dystrybucji szkoleń online. W takim wypadku, na początku w platformie e-learningowej tworzymy strukturę naszego szkolenia, która składa się z nazwy szkolenia, zagadnień, które rozumiemy jak rozdziały w książce i oczywiście tematów, czyli stron w naszych rozdziałach. Mając połączoną platformę e-learningową z kreatorem, możemy po stworzeniu struktury od razu przejść do uzupełniania jej treścią. Kreatory interaktywnych szkoleń istnieją w przeróżnych formach. Zazwyczaj jednak nie są połączone z platformą e-learningową, tylko istnieją jako osobne oprogramowanie, które następnie trzeba połączyć z samą platformą.
02:11 – 03:01
Oczywiście są wyjątki, np. platforma Spoti to zarówno platforma e-learningowa, dająca możliwość tworzenia struktury szkoleń, zarządzania użytkownikami, certyfikatami, etc., ale także posiada wbudowany, intuicyjny kreator szkoleń, którym szybko i efektywnie tworzymy treści naszych lekcji. Dla porównania, najpopularniejsza platforma e-learningowa na świecie, udemy.com, nie posiada wbudowanego kreatora. Jest tylko i wyłącznie półką, na której instruktorzy mogą układać swoje już wcześniej przygotowane materiały dydaktyczne, najczęściej w formie wideo. Z kolei iSpring Suite to pakiet programów do tworzenia interaktywnych szkoleń. Posiada ogrom możliwości, natomiast jest tylko i wyłącznie samym kreatorem. Utworzone w nim szkolenie trzeba umieścić w oddzielnej platformie e-learningowej, która do tego wszystkiego musi obsługiwać rozwiązania iSpring.
03:01 – 03:48
No dobrze, ale jak najczęściej wygląda treść takich szkoleń z interaktywnego kreatora? Otóż najczęściej łączy ona tekst, który jest przeplatany plikami graficznymi, wideo-audio, quizami czy treściami interaktywnymi, takimi jak interaktywna prezentacja, gdzie za pomocą intuicyjnego kreatora można tworzyć kompletne moduły szkoleniowe składające się ze zdjęć, wykresów, filmów oraz quizów i testów. Do tworzenia takich interaktywnych prezentacji nie są potrzebne żadne specjalistyczne programy. Kolejno są to np. interaktywne plansze. Jako tło takiej interaktywnej planszy możemy wykorzystać dowolne zdjęcie, schemat organizacyjny firmy, mapę, plan biura lub wizualizację nowego produktu. Następnie pod przyciskiem można ukryć dodatkowe informacje lub filmy z instrukcjami.
03:48 – 04:30
Technologia VR 360, czyli Virtual Room, to nic innego jak wirtualne pokoje, które można użyć do wzbogacenia obrazów przez rozszerzenie ich funkcjonalności za pomocą różnego rodzaju treści. Można ich używać do tworzenia wirtualnych wycieczek po pokojach, w których każda część pokoju jest szczegółowo wyjaśniana za pomocą tekstu lub obrazów I może zawierać pytania do uczestnika szkoleń. Możemy także zaimplementować w lekcji interaktywne wideo. I to jest jeszcze wyższa szkoła e-learningowej jazdy. Dobre wieści są jednak takie, że wszystko co będzie potrzebne, to tylko i wyłącznie materiał wideo, który można nagrać np. za pomocą smartfonu lub tabletu.
04:30 – 05:10
Następnie adnotacje i quizy umieszczane w trakcie filmu gwarantują, że treści zostaną dobrze przyswojone przez uczestnika, a właśnie te adnotacje i quizy dodaje się za pomocą samego kreatora po wgraniu pliku wideo do platformy. Inne funkcjonalności to np. Porównywanie zdjęć przed i po, czy pobudzające do działania zadania Przeciągnij i Upuść. Otóż Przeciągnij i Upuść umożliwia uczniowi powiązanie dwóch lub więcej elementów, tworząc logiczne połączenia w wizualny sposób. Funkcję Przeciągnij i Upuść można wykorzystać do przetestowania wiedzy studenta na dany temat. Jest to nic innego jako odmiana dla pytań np. Wielokrotnego wyboru. No dobrze, podsumowując. Jakie są korzyści stworzenia szkoleń w interaktywnym kreatorze? Szybko i łatwo, bez dodatkowych programów.
05:10 – 05:54
Kreator i gotowe szablony umożliwiają stworzenie atrakcyjnie wyglądających, interaktywnych prezentacji, plansz, quizów i mini gier w szybki i łatwy sposób, bez konieczności posiadania dodatkowych programów oraz wiedzy na temat programowania. Gotowe szablony z możliwością edycji. Najłatwiej uczyć się tworzenia kursów edytując gotowe materiały, prawda? Niektóre platformy z kreatorem o tym wiedzą, np. Spoti. Dlatego właśnie Spoti udostępnia gotowe szablony, w których wystarczy podmienić teksty i grafikę, a potem dodać quizy i w zasadzie gotowe. Publikacja materiałów również na zwykłej stronie. O co tutaj chodzi? Otóż zadajmy sobie pytanie, jak przekonać uczestnika do wzięcia udziału w szkoleniu, zanim zaloguje się do platformy?
05:54 – 06:34
Odpowiednie kreatory szkoleń powinny umożliwiać osadzenie fragmentu szkolenia na zwykłej stronie internetowej. W ten sposób uczestnik będzie mógł zapoznać się z wersją demo tego kursu. No i oczywiście bardzo dużą korzyścią jest skalowalność. Czyli to, że platforma e-learningowa i powiązany z nią kreator jest przyjazny dla urządzeń mobilnych. Wszystkie stworzone materiały edukacyjne powinny być wykonane w najnowszej technologii HTML5. To z kolei gwarantuje, że szkolenia będą działać na dowolnym urządzeniu laptop, tablet, smartfon, telewizor oraz w nowych i najnowszych wersjach przeglądarek internetowych, które od jakiegoś czasu nie obsługują już technologii Adobe Flash.
W historii szkoleń e-learningowych firmy zwykle prezentowały statyczne slajdy z treściami merytorycznymi, co sprawdzało się w salach szkoleniowych, ale nie na platformach e-learningowych. Articulate wprowadził oprogramowanie RISE, umożliwiające interaktywne szkolenia online bez konieczności programowania. RISE integruje się z platformami e-learningowymi, oferując intuicyjny kreator, co przynosi rewolucję w tworzeniu i dystrybucji szkoleń online.